« Úvod | Mar Menor po seniorsku... »

Hurá za Tutanchámonem :)


Dovolená........... vysněná dovolená.
Egypt.
Jako holka jsem hodně četla o pyramidách a vždycky mě tahle kultura takzvaně " brala" a to tak ,že jsem i pár let dělala lektorku orientálního tance :)
Moje dcera vybrala Hurgádu, krásný hotel v zahradě, recenze super cena tomu odpovídala. Já letěla podruhé moje ratolest 21 letá poprvé :) Na letiště nás hodil kamarád. Letěli jsme v noci, mělo to zvláštní atmosféru, napjatou ale klidnou zároveň. Těšily jsme se obě moc.
Na letišti se nám rvali o kufry místní a já hledala poučena zmuchlané jednodolarovky.Přiblížily jsme se k autobusu který nás měl odvézt k hotelu.
Jako první vtipný zážitek se mi vybavuje cesta právě k hotelu. Do autobusu nastoupil pěkný mladý dokonce vysoký Egypťan se snahou seznámit nás s tím co náš čeká. Mluvil s takovým tím zadním chraplákem typickým tomuto národu. Vytáhl listinu a četl jména. Dotyční se vždy přihlásili a odebrali si nějaké dotazníky.
" Hugo Valenta " ..zaznělo a má dcera zvedla ruku ..zírám na ní ona na mě, a již nám mladík podává dokumenty.
Ptám se potichu " Copak ty seš Hugo Valenta? " Dcera mi cosi šeptá ,ale nerozumím jí, neb se mi tlemí až do středního ucha a tečou jí slzy přes sluneční brýle.
" Mami, říkal " Pupová Lenka , ne Hugo Valenta " :D pak už jsem se nemohla ovládat ,smích se mnou házel tak, že to vypadalo ,že jedeme čistě jen výmoly.
Hotel byl krásný, personál milý. Do pasu jsme dali dýško aby nám jako dali pěkný pokoj, jenže ouha tento úplatek nevyšel. Byly jsme obě tak šíleně utahané, že jsme po ubytování šly hned k moři a odpočívaly jsme po cestě. Neb se tam celkem brzy stmívá chystaly jsme se na večeři s tím že půjdeme pak spát. Sedím na posteli a komentuji zvuky které slyším takto " Co dělají na tý střeše, takovej rámus, že by tam něco opravovali? " z koupelny je to slyšet šíleně, v tomhle neusnu! Navíc telefon na pokoji nefunguje , ani ten z wc :)
Vycházím na chodbu a jdu po schodech o patro výš ,kde je jen střecha celá placatá a okamžitě vidím problém..uvolněné plechy od klimatizace dělají onen rámus a neb vítr nabírá na síle, zvyšuje se i hluk a mě tep. Děsím se jak budu mezinárodně na recepci vysvětlovat že nám něco bouchá na střeše a že chci jiný pokoj. Odevzdaně se pasuji na vedoucí výpravy a jako matka statečně jdu, sotva pletu žabkama. Mám dlouhé oranžové plážové šaty ,vlasy mi směřují na všechny světové strany.
již z dálky se na mě usmívá.. říkám mu " Problém in room " zřejmě se ptá jaký ??? jsem Husákovo dítě nás anglicky neučili, jen rusky,naštěstí jeden z manažeru studoval v Brně a tak se mě ujal.Jde se mnou ,ptá se odkud jsme a celkem konverzujeme. Na pokoji mi potvrdil že nemám halucinace že je tam skutečně nesnesitelně, verdikt zněl, sbalte kufry a nechte tady, dáme jiný pokoj , vezměte si kabelky a jdeme. Okamžitě řešil , celou cestu se omlouval, jakoby to byl on kdo urval plechy :)
Pokoj jako pro princezny.. novější nábytek, zkontroloval trezor, telefon pustil klimošku a poroučel se :) čekejte na kufry krásný pobyt dámy.
pokoj měl nádherný velký balkon blízko k moři i k hlavní .budově.
Sedíme ,čekáme, abychom se mohly osprchnout a jít se najíst a konečně zalehnout...zaťukání, jdu otevřít, za dveřmi stojí nosič kufrů v livreji a usmívá se od ucha k uchu, taky se usměju a poodstoupím ,aby mohl projít, stojí tam dál a usmívá se, otáčím se jestli se nesměje na mou dceru ,ale té čouhají jen nohy z postele. Pobídnu ho aby šel dál, jde a zdraví Míšu.
Otáčí se na mě a říká,bjutifl women a že se jmenuje Hossam, taky se představíme při mém jméně se chytne za srdce zopakuje ho a vzdychne (neřekla jsem Hugo,ale Lenka) směju se a potvrzuji že má dcera je bjutifl, a už to začalo..položil kufry a teatrálně rozhodil ruce,ukazujíc na smějící se Míšu, noooo dougter, its sister :) ač utahaná už se směju a Míša taky neb ona už angličtinu na škole měla , baví se s ním a baví se o mě, on jí vysvětluje že jsem krásná a že na mě zítra počká v lobby baru.
Já na ně civím ,ona mi to překládá ale jak se směje rozumím jí každou druhu větu, taky se ptá na Jágra a Gotta a že " česká cholka chezká cholka " později zjišťujeme že tahle věta je velmi oblíbená a umí jí každý Egypťan , řikám si ,kolik mu za tohle divadlo asi budu muset dát dýško. Lovím drobný a podávám mu je ,aby jako pochopil že jeho návštěva skončila. Drží mou českou ruku ve své egyptské , pozvedne jí a políbí..jdu a dám mu ještě žvýkačky :) cesta ke dveřím je krok sun krok pořád na mě mluví a dívá se na mě jako na svatý obrázek. Má na to snad nějaký speciální školení nebo co ? Ježiš ať už jde nebo tu ohlodáme dveře. Hlady nevidím, ještě ve dveřích mi posílá vzdušný polibek.Zavřu a zjistím že mě dcera předběhla do koupeny.
Večeře je skvělá,testuji jídla která neznám,takže skoro všechno :) pak sedíme na ohromné terase,je teplo,popíjíme drinky a jdeme spát..spí se úžasně,obrovské luxusní postele,klimoška jede nonstop,je září kolem 30 st pofukuje.
Spánek byl sladký :) na balkoně jsem zjistila že je neuvěřitelné horko a to je teprve 7 h ,zvoní telefon, vyděšeně zvedám sluchátko " Nice day Lenka,Hossam...! " vět bylo několik ,ale rozuměla jsem jen něčemu.začínám se rozhlížet a hledat skrytou kameru :)
Necháváme na pokoji propisku a dolar a jdeme na snídani těšíc se pak k moři, kde nás nejspíš dle bledé kůže zase odchytí prodavači výletů :)
Na chodníku se dáváme do řeči s děvčaty z Humpolce se kterými jsme se seznámily, no jsou to skoro padesátnice ale zdají se fajn. Bavíme se a náhle slyším " Lenka ".... Hossam stojí proti mě, je poměrně vysoký, je poměrně mladý asi 35 let a je poměrně unesený mou osobou. Vysvětluje všem přítomným že jsem žena jeho srdce, že mi chce koupit prstýnek, prosí je ať mi to přeloží, zve mě do lobby baru že tam na mě počká musí se mnou mluvit neb zítra odjíždí na 14 dní domů ,má zdravotní volno.
Směju se kývám hlavou a jdu si pro pití s tím že jdu na pláž a ne do nějakýho baru s nosičem kufrů-který mimochodem velmi dobře mluvil asi třemi jazyky ..
Skutečně jsem ho už neviděla, našla jsem pak jen růži za klikou u našeho pokoje, vlastně slušná romantika :)
Dny ubíhaly v neskutečně krásné pohodě. Zaplatily jsme si dva výlety. Jeden do Karnaku a druhý na šnorchlování na ostrov Giftun. Večer byl vždy nějaký program.
Cestou kolem Nilu když jsme v ranních hodinách opustily hotel a vyjeli směr celodenní výlet, viděla jsem i tu smutnější stránku téhle země, žebrající děti s oslíkem na odpočívadle.
Donesly jsme jim s Míšou naší svačinu a holčička ukazovala na propisku kterou jsem měla v kabelce. Měla ohromnou radost, já ohromné zásoby, podělila jsem děti a se slzou v oku skočila zpět do autobusu.
Karnak..to tedy byl zážitek, sice ten den jako napotvoru nefoukal vítr a výheň byla neskutečná. V chrámu královny Hatsepšut mi začala kolabovat dcera, byla rudá jako indián,j ako naštvanej indián.nemhla se nadechnout polila jsem jí vodou a posadila do stínu.S tím že, když vypadala líp šla jsem nahoru na nádvoří. Udělala jsem dobře, měla jsem sebou šátek a proti písku a slunci jenže tak nějak jsem si to neuměla uvázat, když jsem tam chvíli zápasila, všiml si mě místní starší muž oděn v tradiční hábit a bezzubě mi naznačil že mi to uváže po jejich způsobu. Co uváže ,on mě i vyfotil, dokonce se tajemně rozhlídl sundal lano ze zábran a pustil mě až k malbám a vyfotil... ano, dýško bylo tučné, on i já spokojení :) mával mi dlouho .
Pobrala jsem dceru která už vypadala líp, zase jsme se vyfotili a pokračovalo se na oběd a pak do papyrusové dílny. Měli jsme skvělého průvodce, myslím že se jmenoval Jásir, byl to Egypťań, mluvil slušně česky, samouk ,klobouk dolů. Byl vtipný a vyprávěl velmi poutavě, třeba o tom jak to vypadalo když u nich pršelo :) My nemít okap,ani kanál,voda všude a nikam neutéct :) .....
V ulicích jsem zahlédla muže kteří na chodníku žehlí prádlo, na kšeft, venku bylo i maso čerstvě zabitých zvířat a taky ,spousta sedících mužů přímo na zemi pokuřujících. Zahalené ženy, ušmudlané děti. Byla to tvrdá realita, ale všichni vypadali spokojeně.
V té dílně byla spousta krásných věcí, koupily jsme s dcerou pár suvenýrů, a svitek kde má psané své jméno a datum narození egyptským písmem. Ukázali nám i jak se papyrus vyrábí, bylo to super opravdu zážitek, zrovna tak v alabastrové dílně.. tam jsem dokonce smlouvala už jsem to trochu uměla :)
Výlet lodí po Nilu byl dokonalý,vrátili jsme se až pozdě večer a padli za vlast.Když jsme se učili šnorchlovat z výletní lodi na korálovém útesu,samozřejmě jsem ztratila šnorchl :)
Dny volně plynuly v příjemném tempu.Návštěvy restaurací,výlety večer zábava... až přišel 9 den a s ním Faraon a jeho pomsta... netuším co nám spustilo střevní běh :) jinak se to nazvat nedá.Každopádně potrápil nás těsně do odjezdu.Ráda na tuhle dovolenou vzpomínám,každé poprvé je nezapomenutelné :)
PS- Hossam si mě našel na sociální sítí a skoro rok se mi stále dvořil a lákal mě zpět do Egypta :) ...už je v blokaci :D27.06.2015 19:11:32 | Autor: Leila | stálý odkaz
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se